Skuteczne odchudzanie vol. 10

Jakość żywności, a redukcja.

Liczy się nie tylko ile jesz, ale też to, co spożywasz…

 

Warto mieć świadomość, że poszczególne produkty żywnościowe różnią się i to diametralnie tym, w jaki sposób oddziałują na nasz organizm i paradoksalnie to nie kaloryczność determinuje ich zdolność do zaspokajania uczucia głodu. W praktyce oznacza to, że zależnie od doboru pokarmów można dostarczyć przykładowo 3500kcal w ciągu całej doby i być głodnym, jak również można dostarczyć 2500kcal i czuć się najedzonym. Wiedząc tą, łatwiej będzie nam zrozumieć, dlaczego bazowanie na wysoko przetworzonej żywności i jednocześnie najadanie się do syta będzie dostarczać nam o wiele więcej energii niż w przypadku opierania swojego jadłospisu na zdrowych, nisko przetworzonych produktach.

Kluczowe w tym temacie jest pojęcie gęstości energetycznej pożywienia. Gęstość danego pokarmu odnosi się do liczby kalorii w stosunku do jego objętości (wielkości fizycznej). Na redukcji oczywiście będzie opłacało się spożywać, jak najwięcej produktów o niskiej gęstości energetycznej, czyli dosyć dużych objętościowo, a relatywnie niskokalorycznych (niemal wszystkie owoce, warzywa nieskrobiowe, zupy bez śmietany, niesłodzone kawa i herbata, pełne ziarna, chude mięsa, strączki, nabiał nisko-tłuszczowy, ziemniaki).

Spożywanie w dużej mierze kiepskiej jakości żywności zawierającej cukry rafinowane będzie zaburzać mechanizmy odpowiedzialne za kontrolę łaknienia i sprawi, że realnie zjemy więcej. Konsekwencją będzie wzrost poziomu tkanki tłuszczowej, pogorszenie kondycji psychofizycznej i zwiększenie ryzyka wielu chorób. Jeśli długofalowo będziemy nieprawidłowo dobierać pokarmy to efektem będzie nie tylko trudniejsze poskramianie głodu i apetytu, ale dodatkowo także zmieni się sposób w jaki nasz organizm zacznie wykorzystywać składniki pokarmowe, przez co znaczna część substratów energetycznych trafi niestety do tkanki tłuszczowej.

 

Jak w takim razie dobierać pokarmy na co dzień?

Podstawądietypowinnybyćświeżewarzywa,owoce,produktypełnoziarniste,mięso,ryby,jaja,orzechy,atakżenabiał.Bardzo ważne, aby wypośrodkować wyrazistość smakową pokarmów unikając jednocześnie produktów o ekstremalnie wysokiej smakowitości. Po wprowadzeniu zdrowych nawyków zazwyczaj już w pierwszych kilkunastu dniach zauważyć będzie można regulację łaknienia. Po kilku tygodniach od wprowadzenia gruntownych zmian w sposobie odżywiania pojawią się pierwsze efekty w postaci poprawy sylwetki i polepszenia samopoczucia. Dla odchudzających się osób ważne będzie ponadto opieranie się na produktach o niskiej gęstości energetycznej, aby zmieścić się w deficycie, nie chodząc jednocześnie głodnym.